پایتخت بازار ایرانی ماه رمضان مواد غذایی

پایتخت: بازار ایرانی ماه رمضان مواد غذایی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تورم ۱۰۰ درصدی در انتظار سفره ایرانیان

با توجه به اخباری که از سیاست های ارزی تازه دولت به گوش می رسد، دولت قصد دارد کالاهای واسطه ای خوراکی و همچنین ماشین آلات صنایع غذایی را از شمول ارز گروه اول خا

تورم ۱۰۰ درصدی در انتظار سفره ایرانیان

تورم ۱۰۰ درصدی در انتظار سفره ایرانیان

عبارات مهم : جلوگیری

با توجه به اخباری که از سیاست های ارزی تازه دولت به گوش می رسد، دولت قصد دارد کالاهای واسطه ای خوراکی و همچنین ماشین آلات صنایع غذایی را از شمول ارز گروه اول خارج کند.

به گزارش مهر به نقل از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی کشور عزیزمان ایران دراین رابطه گفت: بارها گفتیم تصمیمات اشتباه دولت در تعیین قیمت ارز قابل انجام نخواهد بود حالا دولت کم کم به این نتیجه رسیده که باید قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان را تنها به کالای اساسی تخصیص داده شده است دهد که این هم اشتباهی بزرگتر از قبلی است . قطعا پرداخت ارز دولتی به چند قلم کالا مانند ذرت، جو، دانه روغنی و … باعث جلوگیری از زیاد کردن قیمت ها نخواهد شد و به محض خروج کالاهای واسطه ای خوراکی و ماشین الات مصرفی از لیست گروه اول، اثر افزایشی آن را بر بازار شاهد خواهیم بود و حداقل ۱۰۰‎٪ تورم محصولات غذایی را شاهد خواهیم بود.

تورم ۱۰۰ درصدی در انتظار سفره ایرانیان

وی افزود: این رفتارها علاوه بر اثرات اقتصادی زیان بار و فشار بر اقشار ضعیف جامعه اعتماد عمومی را نسبت به درایت و عملکرد دولت تحت الشعاع قرار می دهد. با چه درایتی این سیاست گذاری ها انجام گرفته که حتی جهت ۳ ماه قابل انجام نیست. این در حالی است که قیمت مصرف کننده محصولات غذایی از سه بخش تشکیل شده است هست؛ ۱-قیمت درب کارخانه ۲- هزینه پخش وحمل و نقل ۳-مارجین خرده فروشی ها پرداخت ارز دولتی تنها به کالاهای اساسی فقط می تواند قیمت بخشی از مولفه اول را کنترل نماید و قطعا بعد از زیاد کردن قیمت دلار جهت دیگر بخش ها، مولفه های دوم و سوم مستقیما تحت تاثیر زیاد کردن قیمت قرار خواهند گرفت و صنعت با توجه به شرایط نامناسب فعلی یا باید قیمتا را تعدیل نماید و یا امکان تولید نخواهد داشت.

این فعال بخش شخصی در ادامه تاکید کرد: دولت باید جهت جلوگیری از تخلفات در تخصیص داده شده است ارز دولتی روی زیاد کردن نظارت های خود متمرکز شود، سیستمی که اخیرا جهت نظارت زیاد بر تخصیص ارز به کالاهای اساسی برقرار شده است که در آن وزارت بهداشت، وزارت جهاد و صنعت بر تخصیص ارز این کالاها نظارت دارند، سیستم بسیار کارامدتری است و با توجه به عملکرد مناسب این سه وزارتخانه می تواند از سوء استفاده های احتمالی در این بخش جلوگیری نماید .

با توجه به اخباری که از سیاست های ارزی تازه دولت به گوش می رسد، دولت قصد دارد کالاهای واسطه ای خوراکی و همچنین ماشین آلات صنایع غذایی را از شمول ارز گروه اول خا

‎زرگران برهه حال حاضر را جهت خروج کالاهای واسطه ای و قرار داده های تولید از شمول ارز دولتی مناسب ندانست و اظهار داشت: با توجه به اینکه هنوز تحریم ها بر علیه اقتصاد کشورمان شروع نشده است و احتمال آن وجود دارد که این تحریم ها به نحوی با تعاملات احتمالی حل و فصل شود، اتخاذ چنین تصمیماتی قبل از شروع تحریم ها تورم بسیار بالایی را به محصولات غذایی ما تحمیل خواهد کرد که در صورت اجرایی نشدن تحریم ها نیز به حالت قبل باز نخواهد گشت.

واژه های کلیدی: جلوگیری | تحریم ها | محصولات غذایی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs