پایتخت بازار ایرانی ماه رمضان مواد غذایی

پایتخت: بازار ایرانی ماه رمضان مواد غذایی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری راجع به آلبوم «فروغ» اثر عليرضا قرباني

شنيدن صداي عليرضا قرباني از گذشته برايم جالب بوده هست، اين علاقه مندي صرفا به دليل كيفيت هنري اين آوازه خوان نيست، قرباني جدا از تبحر در اجراي آواز از اخلاق هنر

راجع به آلبوم «فروغ» اثر عليرضا قرباني

راجع به آلبوم «فروغ» اثر عليرضا قرباني

عبارات مهم : آلبوم

شنيدن صداي عليرضا قرباني از گذشته برايم جالب بوده هست، اين علاقه مندي صرفا به دليل كيفيت هنري اين آوازه خوان نيست، قرباني جدا از تبحر در اجراي آواز از اخلاق هنري و اجتماعي والايي برخوردار است و همين امر نيز باعث شده است تا نام او به عنوان يكي از بازیگران و صورت های معروف محبوب موسيقي مطرح شود. او با آثاري كه اجرا كرده جداي از آنكه علاقه اش به آثار اركسترال را نشان داده، ثابت كرده است كه توانايي اجرا در ساز بندي ايراني و غربي را دارد و همين شاخصه باعث شده است تا جداي از اجراي موسيقي رديف دستگاهي، بسياري از مجموعه‎هاي آهنگسازي شده است براي موسيقي ايراني در قالب اركسترال را نيز به خوبي اجرا كند.

راجع به آلبوم «فروغ» اثر عليرضا قرباني

قرباني در طي فعاليت هنري اش با بازیگران و صورت های معروف بزرگ بسياري همكاري مثبت داشته كه ماحصل آن توليد نزديك به ٢٠ آلبوم موسيقي و اجراي آواز براي حدود ١٥ موسيقي فيلم هست. در اين ميان برخي آثار همچون اشتياق به آهنگسازي استاد فرهاد فخرالديني كه به عنوان نخستين اثر اركستر ملي ايران مطرح شد، مورد توجه و تحسين بسياري از كارشناسان موسيقي قرار داده شد و باعث معرفي او به جامعه موسيقي شد گرچه برخي ديگر از آثار وي نيز مورد انتقاد اهالي موسيقي قرار گرفت. با اين حال فعاليت هنري اين آوازخوان شهير داراي فرازونشيب هاي چنداني نبوده و در عين حال كه از كارنامه درخشان و مثبتي برخوردار هست، در مقايسه با بسياري ديگر گزيده كارتر عمل كرده است.

همكاري نزديك او با سامان صميمي، نوازنده و آهنگساز جوان موسيقي ايراني در اين سال ها منجر به توليد چند آلبوم موسيقي و اجراي كنسرت هاي متعدد در داخل و خارج از كشور شده است هست. صميمي كه از سال هاي قبل قرباني را در مقام نوازنده آلبوم ها همراهي كرده و بعدها در قالب گروه هاي موسيقي كنسرت هاي متعددي در داخل و خارج از كشور را اجرا كردند، اين بار در شكل تازه اي از تجربه همكاري اش با عليرضا قرباني دومين آلبوم مشترك خود به نام «فروغ» را كه بر پايه اشعاري از مولانا، فروغ فرخزاد، عليرضا كليايي و مسعود كلانتري توليد كرده و در دسترس علاقه مندان قرارداده اند. فروغ مشمول بر ١٠ قطعه موسيقي هست، كه جز يكي از آنها، باقي قطعات با همراهي خواننده اجرا شده است اند. با اين حال و بر خلاف تصور، سهم فروغ از اين آلبوم تنها ٢ قطعه ابتدايي و انتهايي آن بوده كه توضيح قرباني با دستخط خويش روي كاور آلبوم راجع به دليل نام گذاري نام آلبوم مي تواند دليلي قانع كننده براي مخاطب باشد.

آهنگساز سعي كرده تا با گزینش اشعاري آشنا شده است از «فروغ»، بيشترين بهره را از حضور وي در اين آلبوم ببرد كه همين امر باعث شده است تا انتقاداتي بر نحوه گزینش شعر به آهنگساز وجود داشته باشد، اين انتقادات البته به همين مساله ختم نشده و عدم تجانس شعرهای استفاده شده است در آلبوم، ناهمگوني ميان مفهوم شعر نخست-كه سرشار از تعابير خانمانه است- و صداي خواننده مرد، رعايت نكردن نظم در سازبندي قطعات و حتي ترجمه اشتباه واژه ها در كاور آلبوم به زبان انگليسي، از موارد قابل نقد است.با اين حال و با وجود ايراداتي كه ممكن است در نظر برخي قابل چشم پوشي نباشد، شيوه آهنگسازي و موسيقي آلبوم فروغ مي تواند مخاطب علاقه مند به شعرهای شعراي معاصر از جمله فروغ را به سمت خود جذب كند. اين آلبوم در سال ١٣٩٦ به تهيه كنندگي موسسه فرهنگي هنري «آهنگ اشتياق» توليد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

محمدجواد صحافي

شنيدن صداي عليرضا قرباني از گذشته برايم جالب بوده هست، اين علاقه مندي صرفا به دليل كيفيت هنري اين آوازه خوان نيست، قرباني جدا از تبحر در اجراي آواز از اخلاق هنر

روزنامه اعتماد

واژه های کلیدی: آلبوم | موسيقي | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs